Siers un veselība

Siers Feta ir derīgs kuņģim

Grieķu siers no aitu vai kazas piena - novērš gremošanas traucējumus .Tajā ir daudz organismam derīgu baktēriju. Fetas siera sastāvā ir baktērijas, kuras nogalina kaitīgos mikroorganismus, tai skaitā arī listērijas (kuras izsauc visa gremošanas trakta traucējumus). Listērijas baktērijas ir vienas no pašām bīstamākajiem. Tās var izrādīties nāvīgas pieaugušajiem un bērniem. Parasti siera ražošanai tiek izmantots pasterizēts piens, kurā visas derīgās baktērijas termiskas apstrādes rezultātā iet bojā. Bet Fetas siera izgatavošanai (īpaši mājas) tiek izmantots neapstrādāts piens - tieši tādēļ grieķu siers ir derīgu mikroorganismu avots.

 

Ar ko ir veselīgs siers?

Krējuma sieri ir ļoti noderīgi cilvēka veselībai. Ārsti-dietologi rekomendē iekļaut sierus katra cilvēka ēdienkartē, īpaši tiem, kuriem ir enerģisks dzīvesveids.

Krējuma sierus izgatavo no piena. Siers ir bagāts ar olbaltumvielām un minerālsāļiem, kas ir īpaši vajadzīgs bērniem, pusaudžiem, grūtniecēm un barojošajām mātēm. Sieru rekomendē lietot tiem kas slimo ar tuberkulozi, kā arī kaulu lūzumu gadījumos. Lielie cietie sieri ir ar smalku aromātu un saldenu piegaršu. Šo veidu raksturo lieli siera “caurumi’’. Šveices siers ir visizplatītākais no šīs grupas.

Mīksti sieri, atšķiras ar mīkstu konsistenci, tos var smērēt. Bet šī nav vienīgā atšķirība. Piemēram, visiem zināmais rokforas siers ir ar asu garšu un amonjaka smaku. Tas ir leģendārs siers, kura vēsturei Francijā ir vairāki simti gadu. To gatavo no aitu piena.

Der atcerēties ka siers ne visiem ir veselīgs. Asus sierus dietologi nerekomendē ēst lielos daudzumos pie kuņģa slimībām, konkrētāk, ja ir kunģa čūla, gastrīts, hipertonija.

Bet tomēr labuma no siera ir daudz vairāk. Regulāra siera lietošana labvēlīgi iedarbojas uz redzi, ādas stāvokli, uzlabo vielmaiņu, regulē augšanas procesus. Siers ir veselīgs un nostiprina skeleta kaulus, zobus utt.,satur kalciju un D vitamīnu, kurš sekmē kalcija apgūšanu organismā. Siers ir neaizstājams osteoporozes profilaksei. Bez tam, sierā ir triptofāns, kurš palīdzēs noņemt stresu un uzlabot  garastāvokli. Tādēļ, ja jums nav vēlmes sēdēt uz diētas, tad siera ēdieni palīdzēs jums cīņā ar nervu spriedzi un nostiprinās imunitāti. Jebkādu siera šķirņu regulara lietošana paaugstinās imunitāti, un tas nozīmē ka iesnas un gripa jūs nespēs skart!

 

Skaistums.

Eksistē arī maskas kurās izmanto sieru, kuras tonizē un atjauno ādu. Atjaunojošas sejas maskas izgatavošanai ņemiet 1/2 kausētos sieriņus, nedaudz nobriedušas melons mīkstumu, 1 tējkaroti  medus, 1 citrona sulu un 1 glāzi ūdens. Visu vajag pārmaisīt līdz iegūstam viendabīgu konsistenci, uz pusstuntu uzlikt uz ādas, bet pēc tam noņemt ar tamponu, kas ir samitrināts siltā pienā. Pēc tam noskalot ar siltu ūdeni. Siera maskas ir efektīvas pat pie apdegumiem.