Sidra receptes

Sidrs ir vīns ar zemu alkohola saturu (5-7%), kuru iegūst ābolu sulas rūgšana procesā. Šī recepte derēs tiem, kuru dārzā ir daudz ābeļu. Sidram vislabāk der izmantot lētus sīkus, bet sulīgus augļus. Jo āboli ir aromātiskāki, jo aromātiskāks būs sidrs. Vēl sidru ātri un ērti var pagatavot no sidra ekstrakta priekš pagatavošanas mājas apstākļos.

 

Recepte Nr. 1
Nogatavojušos, labi nostāvējušos svaigus ābolus sasmalcina, ieliek tīrā emaljētā traukā ar vāku (koka muciņā vai stikla pudelēs), viegli saslapināt ar ūdeni un atstāj siltā telpā rūgšanai. Pirms rūgšanas rekomendē pievienot atšķaidītu sausu tīrās kultūras ābolu raugu (1 glāze uz 1 kg ābolu). Pēc 2-3 dienām norūgušus gremzdus izspiež (vislabāk ar rokas presi), un iegūto sulu nolej tīrā emaljētā traukā vai iztvaicētā muciņā, aizkorķē un liek ledus pagrabā, pagrabā vai ledusskapī.

 

Recepte Nr. 2
Var pagatavot sidru no žāvētiem āboliem vai to maisījuma ar bumbierēm. Vislabāk sidru būtu iegūt no augļiem, kurus pirms žāvēšanas attīra (no mizas un sēklām), un kurus sagriež gabalos un izžāvē uz saules, nevis krāsnī vai žāvētavā. Sagatavotajā muciņā vai stikla pudelē ieber žāvētos augļus un ielej aukstu uzvārītu ūdeni (uz 1 kg 10 l), apsedz ar audumu un, neaizkorķējot, liek vēsā vietā uz 3-4 dienām, bet pēc tam pārvieto uz pagrabu vai ledus pagrabu, kur tas tiek turēts, līdz dzēriens sāks rūgt. Rūgšanas sākumā mucu ar sidru aizsit ar korķi (ierievi) un atstāj pagrabā uz 3-4 nedēļām. Šāda sidra kvalitāte paaugstināsies, ja rūgšanas sākumā to saliet pudelēs, katrā no tām ielikt pa rozīnei. Cieši aizkorķētās pudeles guļus noliek palīgtelpās vai pagrabā smiltīs, kur glabā līdz lietošanai.

 

Recepte Nr. 3
Ļaut āboliem pastāvēt līdz tie kļūs mīksti, bet ne sapuvuši. Sasmalcināt kā to dara ar kāpostiem, skābos atsevišķi no saldajiem. Izspiest sulu, ļaut tai trīs dienas nostāvēties aukstā vietā, lai biezumi nogulsnētos, uzmanīgi noliet un sajaukt saldo sulu ar skābo pēc garšas. Saliet pudelēs, katrā no tām ielikt pa divām rozīnēm, aizkorķēt, nolikt aukstā vietā. Šo sidru var glabāt divus gadus.

 

Recepte Nr. 4
Skābos ābolus sagriež uz pusēm un saliek kaudzē uz 24 stundām vai vairāk, lai tajos labāk attīstītos rūgšana, pēc tam ābolus saberž piestās un izspiež zem preses. Iegūto sulu nolej baļļā un atstāj tajā uz 24 stundām; pēc tam pārlej vīna mucā un atstāj tajā uz divām nedēļām, pēc kā mucu kā nākas aizkorķē un atstāj līdz rudenim.
Rudenī sidru iepilda pudelēs, cieši aizkorķē un nodarvo.Nereti gadās, ka spēcīgās rūgšanas rezultātā sula, kas piepildīja mucu, nedaudz samazināsies daudzumā, tad mucā jāpielej svaiga ābolu sula, kurš atkal rada spēcīgu rūgšanu, kas, tomēr, pasargā sidru no bojāšanas un oksidēšanas. Šo dzērienu var pagatavot ar bumbierēm, pievienojot āboliem to 1/4 daļu, taču tad sidru gatavo vasaras beigās, bet mucā tas norūgs ne agrāk par maiju. Pirmās rūgšanas laikā drošāk būtu tikai nedaudz aizkorķēt mucu, sniedzot gāzēm, kas rodas rūgšanas laikā, iespēju izdalīties. Spundes caurumu pakāpeniski samazināt un, visbeidzot, pilnībā aizbāzt mucu ar spundi. Ja laiks beigu aizkorķēšanai tiks palaists garām, sidrs sabojāsies ogļskābās gāzes zuduma rezultātā. Šādā veidā pagatavotais sidrs no skābiem vasarā novāktiem āboliem ir gatavs lietošanai ne agrāk, kā pēc 6 mēnešiem; sidrs, kas pagatavots no paskābiem āboliem, kas tiek novākti glabāšanai ziemā, dažreiz ievelkas dažu gadu garumā.

 

Recepte Nr. 5
Nogatavojušos svaigus, taču skābos ābolus sasmalcina ieliek tīrās stikla pudelēs, emaljētā traukā ar vāku vai muciņā, aplej ar aukstu ūdeni, pievieno svaigu vai žāvētu citrona vai apelsīna miziņu (labāk citrona), aizkorķē un liek ledus pagrabā izvilkšanai un rūgšanai. Iepriekš ievada atšķaidītu tīrās kultūras ābolu raugu. Kad sidrs ievilksies un norūgs, to izfiltrē un nolej, otrreizēji aplej gremzdus ar uzvārīto ūdeni tādā daudzumā, kas vienāds ar nolietā sidra apjomu, un tā atkārtot līdz 3 reizēm. Pirms lietošanas sidram pēc vēlmes pievieno cukuru vai saldo sulu.

 

SAUSAIS SIDRS

  1. Atlasīt skābos, bet nogatavojušos augļus.
  2. Dažas nedēļas paturēt tos siltā vietā, lai padarītu tos mīkstus.
  3. Izmīcīt tos biezenī. Spēcīgi izspiežot, izfiltrēt.
  4. Nolikt sulu siltā vietā.
  5. Atstāt rūgšanai.
  6. Kad burbulīši pacelsies uz virsmas, bet nogulsnes nosēdīsies dibenā, pārliet sidru mucā.
  7. Cieši aizkorķēt mucu.
  8. Nolikt vēsā vietā uz 6-7 mēnešiem.
  9. Izfiltrēt un saliet pudelēs.

 

SALDAIS SIDRS

Sastāvdaļas: Skābi āboli. Uz 4,5 l sulas 5 glāzes cukura, 25 g rauga.

  1.     Sasmalcināt ābolus.
  2.     Ielikt tos kastrolī.
  3.     Apliet tos ar ūdeni, lai tas nosedz ābolus.
  4.     Atstāt ievilkties uz 2 nedēļām, paretam pamaisot.
  5.     Uzmanīgi izfiltrēt un uzkarsēt šķidrumu. Pievienot cukuru un raugu. Aizkorķēt un nolikt siltā vietā rūgšanai.
  6.     Pēc rūgšanas uzsākšanas pārliet mucā.
  7.     Pēc rūgšanas pabeigšanas aizzīmogot mucu.
  8.     Pēc 6 mēnešiem saliet pudelēs.