Mājas alus pagatavošanas instrukcija
Daži rādītāji, kas minēti instrukcijā, atkarībā no alus šķirnes, var atšķirties. Katram alus ekstrakta komplektam pievieno instrukciju, kas satur precīzāku informāciju par konkrētu alus šķirni.
1. Vispirms izlasiet visu instrukciju, lai būtu gatavam katram solim!
2. Rūpīgi nomazgājiet rūgšanas tvertni un visas pārējās iekārtas un nosterilizējiet ar speciālu šķīdumu. Pēc tam noskalojiet ar tekošu ūdeni. Iekārtu sterilizācijai mēs rekomendējam Jums izmantot līdzekli Pastilles Chlorees.
3. Ielejiet kastrolī 2-3 l ūdens, pievienojiet cukuru un uzvāriet. Tādā veidā Jūs iegūsiet sīrupu (cukura daudzums ir atkarīgs no alus šķirnes, detalizētu informāciju skatieties uz burkas ar ekstraktu).
4. Kamēr sāk vārīties cukura sīrups, novietojiet burku ar alus iesala ekstraktu karstā ūdenī uz 10-15 minūtēm, lai izmiekšķētu tās saturu, pēc tam atveriet to un izlejiet ekstraktu sīrupā un rūpīgi samaisiet. Misa ir gatava.
5. Rūgšanas tvertnē pievienojiet misu no kastroļa un labi sajauciet. Daļu karstā ūdens no kastroļa ielejiet burkā, lai izšķīdinātu uz tā sieniņām palikušu ekstraktu.
6. Pielejiet rūgšanas tvertnē aukstu ūdeni līdz vajadzīgajam apjomam (saskaņā ar dotā dzēriena veida instrukciju). Maisījuma beigu temperatūrai jābūt 18-24 °C – tā ir rūgšanai piemērotā temperatūra. Ūdeni vēlams vispirms izfiltrēt, ja tādas iespējas nav, ūdenim jāļauj nostāvēties, lai atbrīvotu to no hlora. Rūpīgi samaisiet.
7. Kad Jūs pārliecināsieties, ka temperatūra atbilst normai, pievienojiet maisījumam raugu no paciņas, kas pievienota burkai ar ekstraktu. Izberiet raugu uz virsmas vienmērīgi, lai neveidotos piciņas. Nevilcinieties ar rauga pievienošanu, lai Jūsu nākamais alus nesāktu mijiedarboties ar savvaļas raugu, kas ir gaisā un nav redzams.
8. Cieši aizveriet rūgšanas tvertnes vāku, lai tur nenonāktu gaiss. Uzstādiet hidroaizvaru, sekojot līdzi tam, lai gumijas korķis hermētiski aizvērtu caurumu vākā. Piepildiet hidroaizvaru ar aukstu uzvārītu ūdeni līdz pusei.
9. Atstājiet tvertni telpā, kur tiek uzturēta istabas temperatūra (18-24 °С). Ja telpa ir aukstāka, izmantojiet elektrisko sildītāju vai sildošo paliktni. Aptuveni pēc 24 stundām caur hidroaizvaru sāks izdalīties ogļskābās gāzes burbulīši. Visa rūgšanas procesa garumā Jūsu misa patīkami burbuļos. Atstājiet alu rūgšanai uz 5-8 dienām, šajā laikā neveriet vaļā vāku, jo baktērijas, kas atrodas gaisā, var kaitēt Jūsu alus kvalitātei. Aptuveni pēc 6 dienām (nedaudz agrāk vai vēlāk, atkarībā no temperatūras un alus šķirnes) rūgšana pārtrauksies. Rūgšanas procesa pabeigšanas pazīme ir gāzes izdalīšanas pārtraukšana caur gaisa slēdzi.
10. Iepildiet alu pudelēs, otrreizējai rūgšanai pievienojot 1,5-2 tējkarotes cukura uz 1 l alus (detalizētu informāciju skatieties uz paciņas ar ekstraktu). Vislabāk būtu pievienot cukuru sīrupa veidā, lai pilnībā pasargātu alu no piesārņošanas. Cukura vietā var paņemt medu vai iesala ekstraktu – ar apini vai bez tā. Medus un iesala ekstrakta vajadzēs aptuveni 1,25 reizes vairāk, nekā cukura. Nepiepildiet pudeli līdz augšai – atstājiet 4-5 cm no pudeles kakliņa malas.
11. Aizveriet un cieši aizskrūvējiet pudeļu korķus, sakratiet tās, izšķīdinot cukuru, un atstājiet istabas temperatūrā uz 4-6 dienām. Šajā laikā palikušais raugs mijiedarbosies ar nelielu cukura daudzumu, kuru Jūs pievienojāt pudelēs, rūgšanas beigu procesā veidojas ogļskābe, kas nodrošinās labas putas. Pēc tam novietojiet pudeles vēsā vietā mazākais uz 1-2 nedēļām (bet labāk – uz mēnesi) nogatavināšanai. Jo ilgāk glabā alu, jo garšīgāks tas paliek. Ievērojot visas instrukcijas, alu var uzglabāt līdz pusgadam.
12. Nomarķējiet pudeles – norādiet alus šķirni un datumu, kad tas tika saliets. Būtu labāk, ja ir iespēja uzdrukāt savas firmas etiķetes. Noderīgi būtu aizpildīt kaut ko līdzīgu „borta žurnālam”, kur Jūs pierakstīsiet detaļas – kad uzsākta rūgšana, kādā temperatūrā, cik daudz cukura ir pievienots pudelēs utt. Ar laiku katrs iegūst pašu pieredzi un savas priekšrokas mājas alus pagatavošanas tehnoloģijās.