Intensīvā šitake sēņu audzēšana maisos
Šitake no visam mākslīgi kultivētajam sēnēm visvairāk līdzinās austersēnēm. Tomēr ir arī atšķirīgas īpatnības. Šitake micēlijs aug daudz lēnāk nekā austersēņu micēlijs, tādēļ lai pagatavotu šitake substrāta bloku, jāpielieto īpaša tehnoloģija.
Substrāta sagatavošana
Šitake var izaudzēt uz dažādiem substrātiem – tādiem kā salmi, kukurūzas vālītes, graudi un citi lauksaimniecības pārpalikumi, vai nu uz vieniem pašiem vai kopā ar zāģu skaidām. Substrātam pamatā ir ozola vai alkšņa zāģu skaidas. Taču var izmantot arī kļavas, lazdas, bērza u.c. koku skaidas.
Substrāta sagatavošana šitake sēņu audzēšanai izmanto dubultpasterizāciju - substrātu ar karsto ūdeni apstrādājam divreiz.
Ar izvēlēto substrātu piepilda baltus augstus maisus un tad liek kādā traukā, lai varētu pasterizēt - apliet ar karstu ūdeni 85-95°C. Tad maisus novieto uz nakti, lai notek liekais ūdens un substrāts atdziest, un no rīta pasterizāciju atkārto.
Dubultpasterizācija dod labus rezultātus substrāta attīrīšanai no konkurējošiem organismiem.
Bloku pildīšana
Lai aizsargātos no nevajadzīgam infekcijām, paņemiet jaunus polietilēna maisus un ļoti blīvi, lai nepaliktu brīvi gaisa tukšumi, uzpildiet tos ar izkarsēto substrātu un tad sējiet micēliju. Uz 10 kg substrāta jāliek 500 g micēlija un rūpīgi jāsajauc.
Pēc tam, kad substrāts ir samaisīts ar šitake micēliju un sapildīts blokos, galu aiztaisa ar vates-marles korķi 40-60 mm diametrā un 70-80mm augstumā, tas nepieciešams, lai šitake elpotu augšanas procesā. Iegriezumus sēņu augšanai netaisa!
Lai izgatavotu tamponu nogrieziet marles vai marles saites gabalu (marles saitei jābūt 10-12 cm platai) un saloka divās kārtās. Uz marles jāliek liels vates gabals, lai tampons būtu blīvs. Paceliet marles malas un sasieniet ar auklu, tad nogrieziet liekos marles un auklas gabalus. Gatavo tamponu ievietojiet maisa kakla daļā inokulētā substrātā tāda veidā lai tampons būtu 1-1,5 cm virs plēves un saspiediet to ar gumijas palīdzību. Tad blokus uz 20-30 dienām jānovieto tumšā, siltā 16-24 °C telpā diedzēšanai līdz bloki pieaugs pilni ar sēņotni un kļūs balti. Nākošās 10 dienās bloks kļūst brūns.
Sēņu audzēšana
Telpā temperatūrai jābūt no +8° līdz +26 °C. Augšanas periodā nepieciešams 6-8 stundu apgaismojums, telpas vēdināšana un 65-80% gaisa mitrums.
Pāreju uz augļu nešanas fāzi var paātrināt izdarot nelielus iegriezumus blokā lai veicinātu skābekļa piekļuvi. Tas ir jādara “baltā bloka” periodā. Šajā gadījumā skābekļa piekļuve veicinās brūna bloka veidošanos. Augļu nešanas periods ilgst 2-3 dienas. Šajā laikā bloka augšdaļā izveidojas līdzīgi popkornam aizmetņi, kas vēlāk izveidojas kā augļi. Kad zem plēves skaidri redzama sēnes cepurīte, tad jāizdara lapas veida iegriezumi, lai sēnes varētu brīvi augt.
No viena bloka iegūst 2-5 ražas 3-6 mēnešos un var iegūt 4-7 kg svaigu un veselīgu sēņu.
Atražojošā bloka saturu var izmantot kā kompostu vai arī izmantot kā barības piedevu dzīvniekiem, jo tas ir bagāts ar olbaltumvielām.
Ekstensīvā šitake sēņu audzēšana koku baļķīšos.
Šitake var audzēt savā dārzā vai meža izcirtumā. Šitake sēņu audzēšanai izmanto lapu koku baļķīšus, kuru garums ir 1-1.2 m, diametrs sākot no 7 cm. Kokus vislabāk ir zāģēt ziemā – laikā kad kokos necirkulē sulas – no novembra beigām līdz februāra beigām. Uzmanīgi jāskatās, lai baļķiem netiktu bojāta miza. Labākais laiks kad ievietot baļķī micēliju ir agrs pavasaris.
Baļķa sagatavošana.
Saurbj caurumus baļķī plaukstas attālumā vienu no otra. Pēc tam caurumus uzmanīgi pilda ar micēliju. Vislabāk ir izmantot specializēto micēliju baļķiem.
Sēņu audzēšana.
Baļķi liek stāvus ēnainā, mitrā vietā, lai tas uzturētu nepieciešamo mitrumu. Jāseko līdzi, lai baļķīši neizkalstu un lai nestāvētu lielā mitrumā. Pēc 16-24 mēnešiem micēlijs būs izplatījies pa visu koksni. Par to var spriest pēc gaisa vai baltu zvaigžņveida plankumu parādīšanās baļķīšu galos.