Kā izaudzēt austersēnes mājās

Intensīvā austersēņu audzēšana maisos

Austersēnes ir ātraudzīgas un nav kaprīzas. Tās var audzēt pagrabos, saimniecības ēkās, garāžās, vasarnīcās un pat dzīvoklī. Ir vajadzīga tikai telpa ar labu apgaismojumu un ventilāciju, kur novietot plauktus. Uz plauktiem ir jānovieto iepriekš sagatavotus polietilēna maisus (blokus) ar sastrādātu substrātu un iesētu micēliju.


Substrāta sagatavošana.

Austersēnes var audzēt izmantojot salmus, griķu vai saulespuķu čaumalas un jebkuru koku zāģu skaidas. Izvēlētajam substrātam pievieno bioaktivatoru, piepilda ar to baltus augstus maisus un tad liek kādā traukā, lai varētu pasterizēt - apliet ar karstu ūdeni 85-95°C. Tad maisus novieto tā, lai notek liekais ūdens un substrāts atdziest līdz istabas temperatūrai.


Bloku pildīšana.

Lai aizsargātos no nevajadzīgam infekcijām, paņemiet jaunus polietilēna maisus un ļoti blīvi, lai nepaliktu brīvi gaisa tukšumi, uzpildiet tos ar izkarsēto substrātu un tad sējiet micēliju. Uz 10 kg substrāta jāliek 400 g micēlija un rūpīgi jāsajauc. Stingri aizsieniet maisu galus ciet un iegrieziet 5-6 caurumus katrā maisa pusē. Tad blokus uz 18-30 dienām jānovieto tumšā, siltā 16-24 °C telpā diedzēšanai. Šinī laikā blokos veidosies zirnekļveidīgi tīklojumi un pūkošanās, līdz bloki pieaugs pilni ar sēņotni un kļūs balti. Kad caurumos parādīsies balti biezpienveidīgi veidojumi, blokiem būs nepieciešama gaisma.

 

Sēņu audzēšana.

Telpā temperatūrai jābūt no +8° līdz +26 °C. Augšanas periodā nepieciešams 8-10 stundu apgaismojums, telpas vēdināšana un 65-80% gaisa mitrums.  Pēc nedēļas varat noņemt pirmo ražu. Kad lielākā sēnes cepurīte būs sasniegusi 8-10 cm, noņemiet ražu, sēņu ķekaru skrūvējot ap savu asi. Sēnes nav ieteicams pāraudzēt, jo tad tās zaudē kvalitāti. Vēl pēc 1-2 nedēļām sekos nākošā raža. No viena bloka var novākt līdz 12 ražām, bet ražīgākās ir pirmās 3-4 ražas. No tām var iegūt 4-7 kg svaigu un veselīgu sēņu no viena bloka. Atražojošā bloka saturu var izmantot kā kompostu vai arī izmantot kā barības piedevu dzīvniekiem, jo tas ir bagāts ar olbaltumvielām.

 

Ekstensīvā austersēņu audzēšana bluķos

Austersēnes var audzēt savā dārzā vai meža izcirtumā. Regulāras sēņu ražas iegūst, tās audzējot uz lapu koku bluķīšiem. 3-5 gados sēne sadrupinās celmu un atbrīvos no tā vietu. Vislabākais laiks, kad ievietot celmā sēņotni, ir pavasarī – marta beigās. Ja vasara ir lietaina, tad var sākt audzēt līdz augusta vidum.

 

Bluķa sagatavošana.

Saurbj caurumus bluķī vai celmā plaukstas attālumā vienu no otra. Bluķi iegremdē ūdenī, lai tas pāris dienas piesūcas ar mitrumu, tad caurumus uzmanīgi pilda ar micēliju. Vislabāk ir izmantot specializēto micēliju bluķiem.

 

Sēņu audzēšana.
Bluķi liek stāvus, tā kā tas audzis dabā – ar tievgali uz augšu un pierok ēnainā, mitrā vietā 15-20 cm dziļi, lai bluķis pats uzsūc sēnēm nepieciešamo mitrumu. Vēlams zemi bluķim apkārt uzirdināt un aplaistīt, jo sēnei kaitē sausums. Pēc 2-3 mēnešiem gaidiet pirmās sēnes. No viena celma, līdz tas sadrups, var iegūt 3-7 kg sēņu. Pirmajā gadā raža nebūs liela, jo micēlijs vēl nebūs kārtīgi ieaudzis, bet ar katru nākošo gadu sēņu būs vairāk.