Alus un veselība

Alus ir dabisks alkoholisks dzēriens, kurš satur lielu daudzumu savienojumu. Alus pamatkomponenti ir ūdens (91-93%), ogļhidrāti (1,5-4,5%), etilspirts (3-7%) un slāpekli saturošās vielas (0,2-0,65%). Pārējos komponentus apzīmē kā minoros.

 

Atšķirībā no degvīna, lietojot alu, nevar ieliet sevī nāvējošu alkohola devu. Tomēr jāatzīmē, ka pēdējā laikā alkohola produkcijas tirgū parādījās jauns alus paveids ar augstu alkohola saturu – līdz 12% (strong beer). Šāda alus lietošana lielos daudzumos izraisa veselu virkni negatīvo seku. „Alus vēderam” nav nekāda sakara ar alu. Jebkurš alkohols (nevis tikai alus) aiztur izsalkuma centrus un veicina barības ieņemšanu neticami lielos daudzumos. Tādējādi vēders aug no banālas pārēšanās. Bet pašā alū ir mazāk kaloriju, nekā pienā, vīnogu sulā vai šampanietī. Pastāv dažādas tautas receptes saaukstēšanās slimību ārstēšanai ar alu. Piemēram, medus karote uz vienu uzsildītu alus krūzi, un saaukstēšanās kā nebijis. Pastāv arī citas receptes, to visu pamatā ir karsts vai uzsildīts alus, kuram pievienota ola, krustnagliņas un kanēlis. Tomēr arī šeit ir savas nianses.

 

Saaukstēšanās ārstēšanai labāk izmantot tumšās alus šķirnes, īpaši porterus. Sekojiet tam, lai alus būtu dabisks – bez konservantiem un stabilizatoriem, pretējā gadījumā šādu uzsildīto zāļu garšu Jūs ilgi pieminēsiet ar „labu” vārdu. Te būs recepte pret saaukstēšanos no vācu tautas medicīnas: uz ūdens pirtiņas sasildiet pudeles saturu līdz 30 grādiem un lietojiet iekšķīgi – tas ir stiprākais sviedrējamais līdzeklis. Alus uzlabo vielmaiņu organismā, veicina šūnu atjaunošanos. Kā rāda pieredze, cilvēki, kas regulāri lieto alu (mērenos daudzumos), noveco ievērojami lēnāk, nekā tie, kas alu nedzer. Gerontoloģi uzskata, ka 1-2 alus krūzes dienā palēnina organisma novecošanos.

 

Alus ļoti labi palīdz pie saindēšanās, īpaši alkohola saindēšanās gadījumos. Labākā recepte paģiru sindroma ārstēšanai: iepriekš paņemt alus pudeli, atvērt to un nolikt ledusskapī. Ja vakarā Jūs pārdzērāt stipros dzērienus, neesiet slinks, piecelieties naktī un izdzeriet šo pudeli, tad no rīta Jūs jutīsities labi.

 

Bet kāda tad pērtuve bez alus? Alus tvaiki ir ļoti veselīgi ādai, padarot to zīdainu, kā arī elpceļiem un visam organismam kopumā.

 

Vairāk par alus kvalitāti un labumu Jūs variet uzzināt mūsu interneta veikalā www.akciza.net, kur ir piedāvāta liela grāmatu izvēle.